<![CDATA[26. septembra obeležujemo EVROPSKI DAN JEZIKOV.
Na naši šoli smo ga učencem predstavili po šolskem radiju, kjer sta učenki 8. b prebrali nekaj zanimivosti o tem dnevu, kot sta stavka lomljenja jezika in najdaljšo slovensko besedo. Učenci, učitelji in starši so vabljeni na ogled razstavnega panoja pred knjižnico, kjer lahko izvejo še več o tujih jezikih, evropskih pozdravih, nenavadnih stavkih in dejstvih.

Evropski dan jezikov je namenjen oblikovalcem politike, širši javnosti ter področju prostovoljnega dela.  Jezikovno znanje je nujno potrebno in je pravica vsakogar. Večina evropskih jezikov pa spada v tri velike jezikovne skupine: germansko, romansko in slovansko jezikovno skupino.

Ali ste vedeli, da…

• Na svetu obstaja med 6000 in 7000 jezikov, ki jih govori 7 milijard ljudi, ki živijo v 189 samostojnih državah.
  • V Evropi obstaja približno 225 avtohtonih jezikov, kar je približni 3% vseh svetovnih jezikov.
  • Večino vseh svetovnih jezikov govorijo v Aziji in Afriki.
  • Materni jezik je največkrat tisti, ki ga najbolje znamo in največ uporabljamo.
  • Zaradi pritoka migrantov in beguncev je Evropa postala v glavnem raznojezična.
  • Slovanska jezikovna skupina vključuje med drugim tudi ruščino, ukrajinščino, beloruščino, poljščino, češčino, slovaščino, srbščino, hrvaščino, makedonščino in bolgarščino.
  • Najdaljša beseda v slovenskem jeziku (26 črk): dialektičnomaterialističen.
  • V vsakem jeziku poznamo težko izgovorljive stavke, kot npr. v slovenščini:
    • Bezgov brizgec brizga bezgovo brozgo.
    • Na Kal pr Kral so kravo klal.
    • Če čebela ne bi če imela bi čebela bila bela.

Knjižničarki Maja in Urša.

]]>