<![CDATA[Spoštovani!

Zaposleni na OŠ Loka Črnomelj opažamo, da vse več učencev uživa energetske napitke, ki jih kupujejo v trgovini pri šoli. S tem obvestilom vas seznanjamo o nevarnostih uživanja tovrstnih pijač, hkrati pa vas pozivamo, da se s svojim otrokom pogovorite o kršenju šolskega reda, saj ne smejo zapuščati šolske stavbe v času pouka in tudi ne pri varstvu, ko čakajo avtobus.

Uživanje energijskih pijač je predvsem zaradi enostavnega dostopa  med mladostniki vse bolj pogosto. Energijske pijače so skupina brezalkoholnih osvežilnih pijač z najpogosteje dodanim kofeinom, taurinom, glukonolaktonom in drugimi substancami, ki naj bi imele vpliv na naš centralni živčni sistem in nas preskrbele s t. i. »motivacijsko«  energijo. Pri otrocih in mladostnikih je razpolovni čas (čas, v katerem se kofein v telesu razgradi) daljši kot pri odraslih, zato lahko prekomerno uživanje energijskih pijač škodljivo vpliva na jetra. Uživanje takšnih pijač lahko povzroči srčne aritmije ali celo hujše nepravilnosti v delovanju srca. Pri enkratni preveliki dozi teh pijač lahko pride do povišane živčne vzburjenosti, nervoze in tesnobe. V osnovnošolskem obdobju se možgani močno razvijajo, zato je pomembno, da na to ne vpliva nobena substanca, ki bi lahko na kakršen koli način zmotila razvoj. Uživanje kofeina (in ostalih spojin v energijskih pijačah) v tem obdobju ima tako lahko dolgoročne negativne učinke tudi na delovanje možgan.

Povzeto po:

Van Batenburg-Eddes T., Lee C. N., Weeda Walter, Krabbendam L., Huizinga M., 2014. The potential adverse effect of energy drinks on executive functions in early adolescence. Frontiers in Phychologhy, 2014 (5), 457

NIJZ, 2016. Pitje tekočin in uporaba energijskih pijač pri otrocih in mladostnikih. Dostopno na: http://www.nijz.si/sl/pitje-tekocin-in-uporaba-energijskih-pijac-pri-otrocih-in-mladostnikih

Črnomelj, 8. 5. 2018                                                                                                                                                   Damjana Vraničar, ravnateljica

]]>